Server Kuralları

konuyu başlatan : Burak BEK

2796
0
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Oyla
#1
Exclamation 
Herkese merhaba,

Her topluluk belirli kurallar çerçevesinde hareket eder. Devletler, iş yerleri hatta kanunsuzların bile belirli kuralları vardır. Çünkü kurallar o topluluğun yaşamını sürdürmesi için tecrübelere dayandırılarak oluşturulmuş rehberlerdir.

Biz de sunucumuzun daha iyi işlemesi ve mümkün olduğu kadar daha iyi bir ortam oluşturabilmek için belirli kurallar belirledik.

Yönetim olarak sunucumuzda bulunan her oyuncunun bu kuralları okuyup anladığını varsayarak, buna göre aksiyon alacağımızı belirtmek isterim.
Roleplay Kuralları

Deathmatching (DM): Geçerli bir roleplay sebebiniz olmadığı takdirde birini öldürmek 

Metagaming (MG): Oyun içi (In Character) ve Oyun dışı (Out of Character) bilgileri birbirine karıştırmak.
Örnek: Oyun esnasında discord üzerinden konuşarak oyun içerisindeki birine olduğunuz bölgeyi anlatmak.


RolePlay First Bitch Later (RPFBL): Rol esnasında veya sonrasında T-Chat aracılığı ile rolü reddetmektir. Rol esnasında rol dışına çıkmak kesinlikle yasaktır.
 
Cop-Baiting (CB): Polislerin sizi kovalaması için, görüldükleri yerde bilerek illegal aktivitelerde bulunmak.
 Örnek: Polisin önüne geçilip araç ile drift atılması, lastik yakılması vb.


Fear-RP: Korkusuzca RP yapmak, kişinin canı tehlikedeyken bile korkmaması.
Örnekler
İki kişi silah doğrulturken kaçılamayacak bir durumdan kaçmaya çalışmak.
5-6 Kişilik gruba tek başınıza dalmanız.
10-15 kişilik gruba 5-6 kişi dalmanız.
Silahsız olduğunuzda elinde silah olan bir kişinin size ters tavırlar sergilemesine karşılık sert konuşmanız.
Sizi esir alan birine karşı sert konuşmanız.
Polis ile sorgu sırasında diklenmeniz.
Bu tür davranışlar Fear-RP kuralını ihlal edecektir.


Vehicular Deathmatch (VDM): Araç ile birini sebepsiz yere öldürmektir. VDM sunucumuzda kesinlikle yasaktır.

Revenge Killing (RK): Öldükten ve hastaneden çıktıktan sonra geri gidip çatışmaktır. RK kuralı gereği öldükten sonra son 30 Dakikayı hatırlamıyor olacaksınız.

Car Ramming(CR): Rolsüz veya saçma bir şekilde etrafa, araçlara veya kişilere çarpmaktır.

GOOA (Gun Out Of Ass): Gerçekte üzerinde veya cebinde taşıyamacağın silahı oyunda bir anda eline almak. Silahınızı aracınızın bagajını açıp oradan elinize alabilir ve tekrardan bagajınıza bırakabilirsiniz.

Rolden Kaçmak: Rol sırasında oyundan çıkmanız yasaktır.

Retarted RP: Sebepsiz ve mantığa aykırı rol yapmaktır.
Örnekler
Aracınıza çarpan birine hemen ağır küfürler etmek.
Ellerini kaldırmış kişiye ateş etmek.
Kasabada sebepsiz  yere ateş etmek.


Powergaming (PG): Gerçek hayatta yapılamayacak, yapılabilmesi için süper güçlere ihtiyaç olunan şeyler.
Örnekler
Emniyet güçleri tarafından etkisiz hale getirildikten sonra doktor tarafından kaldırılmış bile olsanız kaçmaya çalışmanız.
Büyük bir kaza sonrası yaralanmamış gibi davranmak.

Server Kuralları
1- Sunucu , Discord ve forumda siyasi,dini,hakaret içerikli konuşmalar yasaktır.

2- Sunucu , Discord ve forumda başka oyun sunucusu veya Discord reklamı yapmak yasaktır.

3- Diğer sunucularda “Bekster Roleplay” reklamının yapılması yasaktır.

4- Sunucu , Discord ve forumda karşı tarafı küçük düşürücü,aşağılayıcı,rencide edici vb. şekilde konuşmak ve mesaj yazmak yasaktır.

5- Oyun içi voice chat (mikrofon) kullanılması zorunludur.

6- Oyunun herhangi bir açığını kullanmak ve hile yapmak kesinlikle yasaktır.

7- Polis , Tamirci ve Doktora asılsız ve yalan ihbar atmak yasaktır. İhbarlarınızın açıklayıcı olması gerekmektedir.

8- Örnek: Tuzağa düşürmek ve kaçırmak için atılan yalan ihbar.

9- Şehir ve kasaba içinde çatışmak, soygun yapmak, insanları araçla ezmek, yangın çıkarmak, araçları ve dükkanları kurşunlayıp kaçmak, sunucu huzurunu bozacak aykırı davranışta bulunmak yasaktır. 

10- Oyun içi karakterinizin senaryosunun Los Santos içerisinde geçmesi ve yabancı uyruklu bir isim - soyismi olması zorunludur.

11- Sunucuda yalnızca Türkçe rol yapılabilir. Göçmen rolleri ve farklı dilde roleplay yapılması yasaktır.

12- Adminlerin oyuncuları "revive"laması yasaktır. “Admin yanıma ışınlan , admin beni kaldırır mısın?” gibi taleplere karşılık verilmeyecektir.

13- Tekrarı halinde sunucudan 1-3 saatlik sürede uzaklaştırılacaksınız.

14- Roleplay içinde dahi olsa sunucu içerisinde ağır küfürler etmek yasaktır. Normal jargonda bulunan küfürler kullanılabilir.

15- Sunucu içerisinde rol dışı konuşmak yasaktır. Rol dışı konuşmalarınızı yalnızca Discord üzerinden yapabilirsiniz. Bir oyuncuyu Discord'a çağırmanız gerektiğinde, rolden çıkmadan bunu bir şekilde oyuncuya anlatmanız gerekmektedir.

16- Oyuncu şikayetleri gerekli kanıtlar ile birlikte forum üzerinden gerçekleştirilmelidir. Herhangi bir yetkili, oyun içerisinde tanıklık ettiği bir durumda aksiyon alabilir.

17- Oluşumlarda görev yapan oyuncuların düzenini bozmak, sürekli onların ilgisini çekmeye çalışmak yasaktır.

18- Oyun içi aktif rolleri manipule etmek, yayıncıları izleyerek onların bölgelerine bilerek gitmek yasaktır.

19- Oyun içi aktif rollerin üniformalarını giymek yasaktır.

20- Sunucuda bulunan diğer oyuncuları cüzdanındaki tüm parayı alabilecek şekilde soymak serbesttir. Soyguncu yalnızca soyduğu kişinin cüzdanındaki paraya el koyabilir, herhangi başka bir malına sahip olma istediğinde bulunamaz.

21- Yaralı birine müdaheleye gelen doktora müdahale etmesini tehdit ederek engelleyebilirsiniz ancak aktif bir çağrıya gelen doktoru rehin alamazsınız.

22- Sunucuda tek bir karaktere sahip olmalısınız. Bir gün doktor olan bir oyuncu, ertesi gün azılı bir suçlu olamaz. Yakalandığı takdirde sunucudan uzaklaştırılır.

23- Sunucu içerisinde gazi, asker, kiralık katil, ajan rolleri yapılması yasaktır.

24- Sunucuda planlı rol yapılması admin tarafından onaylanmadığı takdirde yasaktır.

25- Whitelist bir meslek sahibiyseniz, meslekten kovulmanız ya da ayrılmanız durumunda database'iniz (araçlarınız, itemlarınız, banka hesabınız ve nakit paranız) silinecektir.

26- Akli dengesini kaybetmiş rolü, aşırı agresiflik gösteren karakter rolleri, kalıcı hasar rolleri (Protez parmak,yanık surat) , refleks rolleri(Size doğrultulan bir silahı karşınızdakinden almak , ondan önce silahınıza davranıp ateş etmek yada silah size doğrultulurken kaçmaya çalışmak) yasaktır.

27- Cinsellik içeren roller kesinlikle yasaktır.Soygun ve Kaçırma Rolleri

1- Bir kişiyi kaçırmak için en az 3 polis olması gerekmektedir. Whitelist bir mesleği (Polis, Emlakçı, Haberci vb.)  kaçırmak için admin onayı olması gerekmektedir, rol verilmeden kaçırma yapılamaz. Doktorlar dokunulmazdır ancak bir doktor dokunulmaz olduğunu oyun içinde belli edemez. Ayrıca birisini kaçırmak için geçerli bir sebebiniz olmalıdır. 
 
2- Birisi aracınızı kaçırdıysa oyun açıklarını kullanarak aynı aracı garajdan çıkarıp kullanmak kural dışıdır. Aracınız kaçırıldığı/çalındığı takdirde kaçıran kişiler ile kontakt kurmak zorunludur.
 
3- Polis aracı kaçırmak kesinlikle yasaktır. Yolda boş polis aracı bulduğunuz takdirde ihbar etmeniz gerekmektedir. Polis aracı kullanırken yakalanan oyuncular yöneticiler tarafından 1 uyarı alacaktır ve hatalarının devam etmesi durumunda sunucudan uzaklaştırılacaklardır.

4- Para & mahkum transferi ya da soygun gibi etkinliklerde polis aracı kaçırılabilir, araç kaçırıldıktan sonra Discord'da Rol Duyuru odasına aracın sizde olduğunu belirterek 10.000$ fidye isteyebilirsiniz.


Oluşum Kuralları 

LSPD (Los Santos Police Department)


1- Aktif olarak RP içerisinde görülen polis memurunun rolü her ne kadar önemli bir durum yaşanılırsa yaşansın bölünmesi yasaktır. İhbar hattını kullanarak polis çağırmanız gerekmektedir.

2- Çatışma esnasında bir polis, kendi hayatının tehlikeye girebilmesi ihtimaline karşın sizi kelepçeleyebilir ve olay sakinleşene kadar aracın içerisinde tutabilir. Çatışma esnasında Fear-RP kuralını tüm oyuncuların takip etmesi gerekmektedir.

3- Polislerin çatışmaya girdiği bir durumda siviller kendi silahlarıyla destek sağlayamazlar.

4- Polisler, canları tehlikeye girmediği sürece herhangi bir sivile silah doğrultamaz, tehdit artmadığı takdirde jop ve tazer silahlarıyla müdahale edebilirler.

5- Polisler, sorguya alındığınız esnada üzerinizdeki tüm silahlara el koymak zorundadır. Polis memuru el koymayı unuttuğu sürece siviler silahlarını kullanarak polisleri rehin alma gibi rolleri başlatabilir.

6- Polis departmanının iç odaları tamamen LSPD'a özeldir. Hiçbir sivil buraya izin almadan giremez, girdiği takdirde "yasaklı bölgeye giriş" sebebiyle nezarete atılabilir. (15 dakika)

7- Polisler, yakalandığınızda olay yerinde bulunan aracınızı çektirtmek zorundadır. Çektirtmeyen polis ile, unutması sebebiyle siviller farklı roller başlatabilir.

8- Polisler, herhangi bir şüphe uyandırmadığınız takdirde üzerinizi araması yasaktır.

9- Esrar tarlası, esrar işleme ve satış noktaları sivillere yasaklı bölgelerdir, polisler tarafından burada yakalanmanız durumunda üzerinizde yasaklı madde bulunmasa dahi sorgulanabilirsiniz.

10- Polise asılsız ihbar atmak yasaktır. İhbar atarken detay vermeli ve net olunmalıdır.LSMD (Los Santos Medical Department)

1- Doktorlar çatışma alanına giremez. Çatışma esnasında ölen herhangi birini kaldıramaz. Eğer ki polis tarafından çağırıldıysa doktor çatışmanın bitip bitmediğine telsizden bilgi almalıdır.

2- İlk yardım yapılacak kişi suçluysa ve bölgede polis ekipleri varsa güvenlik güçleri gözetiminde hastaya müdahale yapılmalıdır.

3- Doktorlar mesaide iken Discord odalarında bulunmalı ve telsizleri açık olmalıdır.

4- Doktorlar kendilerini savunamazlar. Bazı istisnalar hariç doktorlar sunucu içerisinde dokunulmazdır. Fakat dokunulmaz olduklarını rol esnasında belirtemezler. Doktorların silah taşıması yasaktır.

5- Doktorlar ambulans ve diğer araçlarını başıboş bırakamazlar ve sivil kıyafet ve sivil araçlarla mesai saatleri içinde gezemezler.

6- Doktorların ihbar harici kara araçlarında hız sınırı şehir merkezlerinde (75 km/h), şehir dışlarında (150km/h). İhbar geldiği takdirde bu kuralların hiç birisi geçerli değildir. Diğer sivil vatandaşların hayatlarını ve kendi hayatlarını tehlikeye atmadığı sürece istediği hız'da gidebilir.

7- Doktorlar polisle iş birliği içerisindedir. İhbar etmek istediğinde uygun bir şekilde, kişilerin isimlerini vermeden (ghost yapmadan) ihbar etmelidir.

8- Doktorlar taksicilik yapamazlar. Bir yere gitmek isteyen kişileri taksicilere yönlendirmelidir.

9- Doktorlar emir komuta sistemine uygun davranmalıdır.

10- Bir çete çatışmasında kazanan tarafın emirlerini dinlemek zorunludur.

11- Doktorlar devriye aracı ve doktor kıyafeti olmadan devriye atması yasaktır.

12- Sadece Prof.Dr. sivil araç ve sivil kıyafetle gezebilir.

13- İllegal bölgelere tek başına doktorların gitmesi yasaktır. Bu bölgelerden bir ihbar geldiğinde polise bilgi verilmesi gerekmektedir.
LSMS (Los Santos Mechanic Services)

1- Tamircilerin gelen ihbarlara müdahale etmesi zorunludur. Zamanında müdahale yapmayan tamircinin geçerli bir sebebi olmak zorundadır.

2- Tamirci dükkanında en az bir tamircinin bulunması zorunludur.

3- Tamirler ve modifikasyonlar yetkililer tarafından belirlenen çerçevede ücretlendirilmelidir.

4- Bütün oyuncularla roleplay kuralları çerçevesinde rol yapması zorunludur, abartı fiyat vermek yasaktır.

5- İllegal bölgelere tamircilerin tek başına gitmesi yasaktır. Bu bölgelerden bir ihbar geldiğinde polise bilgi verilmesi gerekmektedir.The Lost Motor Club

1- The Lost MC'yi alabilmek için minimum 5, maksimum 10 kişilik bir ekip olunması gerekmektedir.

2- The Lost MC kendi cephaneliğinde bulunan silahların satışını sivillere yapabilir.

3- Yapılan bütün roller Roleplay ve Sunucu kuralları çerçevesinde yapılmak zorundadır.
Foruma Git:

1 Ziyaretçi